HAYALLERİN PEŞİNDE
30 Nisan 2020
BELİRSİZLİKLE BAŞA ÇIKMAK
30 Nisan 2020

Kimi en başından sıkı tedbirler aldı, kimi başta önemsemeyip sonra geri adım attı; hatta sürü bağışıklığını deneyip sonra kendi bile virüsü kapan oldu.

Dünyanın bu tuhaf döneminde ülkelerin liderlerinin aldığı kararlar ve duruma reaksiyon hızları da en çok konuşulan konulardan biri oldu.

Virüsün yayılma hızı insanların evde kalmasıyla 1 ay öncesine kadar nispeten azalınca, süreci değerlendirme şansı da doğmuş oldu.

Bu dönemde başarılı olan ülkelerin başında Yeni Zelanda, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Güney Kore, Norveç, Tayvan gibi ülkeler geliyor.

Hepsi aynı kıtada değil, hepsinde aynı iklim koşulları gözlenmiyor veya popülasyonları da aynı değil.

Peki bu ülkelerin çoğunun ortak özelliği ne?

Kadın liderlere sahip olmaları.

Dünyadaki liderlerin sadece %7si kadın. (An itibariyle dünya genelinde sadece 21 kadın lider bulunmakta.)

Buna rağmen koronavirüsle mücadelede ilk sıralarda yazdığımız ülkeler sıralamasına baktığımızda %7’lik dilimdekilerin yer aldığını görüyoruz.

Güney Kore, Polonya gibi erkek liderlerin olduğu ülkeler de süreçte iyi bir karneye sahip ancak bu denli erkek hegemonyasının olduğu bir siyaset dünyasında kadın liderlerin başarılı olmasındaki esas sebep neydi?

Forbes’ta çıkan habere göre bu durumu dört ana başlıkta ele almak mümkün:

1)Dürüstlük: Bu süreçte şeffaf olmak ve toplumla güçlü bir güven bağı oluşturarak salgınla mücadele etmek son derece önemli. Almanya lideri Angela Merkel de dürüst bir şekilde konunun ciddi bir mesele olduğunu sürecin başından itibaren tekrar tekrar belirterek toplum bilincini ve farkındalığını arttırdı ve bu şekilde Avrupa’da İspanya, İtalya, Fransa gibi ülkelere nazaran daha başarılı bir süreç yönetimi sağladı.

2)Kararlılık: Bu duruma örnek olarak da Tayvan lideri ve Yeni Zelanda lideri veriliyor. Sürecin hemen başında 100’ün üstünde maddede oluşan tedbir listesiyle mücadeleye başlayan Tayvan, Çin’e komşu olmasına rağmen hızlı reaksiyonla vaka sayısını az sayıda tutmayı başardı. Öte yandan, Yeni Zelanda’da da aynı şekilde tedbirler sıkı tutularak ülkeye yabancıların girişi yasaklanmıştı.

3) Teknoloji: Çağa ayak uydurmak diye buna denir. Teknolojinin hızını bu zorlu süreçte avantaja çeviren başlıca lider Finlandiya Başbakanı Sanna Marin oldu. Sosyal medya fenomenlerini devreye sokarak salgının ciddiyetinden toplumun haberdar olmasını sağladı.

4) Sevgi: En sıra dışı ve belki de en sempatik yöntem Norveç’ten geldi. Salgınla ilgili düzenlediği toplantıya yalnızca çocukları davet eden ve kısa açıklamasının ardından onların sorularını yanıtlayan Erna Solberg, konunun toplum nezdinde öne çıkmasını sağlayarak farkındalığı arttırmayı başardı. Bu dönemde Danimarka liderinin kısa, açık ve net konuşmaları, buna istinaden aldığı kararlar da İskandinav ülkesinde başarıyı getirmiş durumda.

Bana kalırsa, tüm bunların yanında kadın liderlerin empati duygusu, tedbiri elden bırakmadan salgına erken reaksiyon vermeleri ve önlemleri hemen yürürlüğe koymaları bahsi geçen ülkelerde başarıyı getiren başlıca sebeplerden birkaçı.

Bunun dışında arkalarındaki sistem doğru işliyor olsa bile bu süreçte de işleyen sistemin hasar görmeden sürekliliğini sağlamaları, bilim insanlarının tavsiyelerine göre hareket edip salgını hiçbir zaman küçümsemeden bir numaralı gündem maddesi haline getirmeleri oldukça dikkat çekici.

“Dünyayı yöneten lider”in damardan dezenfektan enjekte etme fikirleriyle trajik şoklar yaşadığımız bugünlerde kadın liderlerin başarılı yönetimleri, gelecek adına umudumuzu yitirmememizi sağlıyor.

%7 bu koca dünya için çok az. Sizce de öyle değil mi?

 

mm

Sinan Reis

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler - İşletme mezunu. Hayalindeki mesleği yapan bir headhunter. Galatasaray aşığı, Mustafa Kemal Atatürk sevdalısı. Olaylara Fransız kalmamak için okuyor, yazıyor. Ülkesine "çıkmadık candan umut kesilmez" sözüyle bakanlardan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!