MOSKOVA MUTABAKATI
12 Mart 2020
TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ VE İDLİB SORUNU
19 Mart 2020

23 sayfada Koronavirüs hakkında her şey: Neden hemen harekete geçmeniz gerekiyor?

“”Bu yazıda bir sürü grafik, bilgi, model ve pek çok kaynak eşliğinde size aktarmaya çalışacaklarım şunlar olacak: Yaşadığınız yerde ne kadar vaka olacak? Bu durumda neler yaşanacak? Ne yapmanız gerekir? Bir şeyler yapmaya ne zaman başlamanız gerekir?” …

Şu an endişeleriniz olabilir. Ya fazla tepki gösteriyorsam? İnsanlar bana güler mi? Salak gibi mi gözükürüm? Önce diğerlerinin harekete geçmesini beklemek daha iyi değil mi? Ekonomiye zarar vermiş olur muyum?

İki ila dört hafta içinde tüm dünyada yaşam durduğunda ve cemiyet hayatına birkaç günlük ara vermiş olmanızın hayat kurtardığı ortaya çıktığında kimse sizi eleştirmeyecek. Hattâ doğru karar verdiğiniz için size teşekkür edecekler.

Hadi o zaman, başlayalım:

1. Yaşadığınız yerde kaç tane Koronavirüs vakası olacak?

Çin durumu kontrol altına alıncaya kadar vaka sayısı katlanarak arttı. Ancak sonra virüs Çin’den dışarıya taştı. Şu an bir salgın var ve bu artık durdurulamaz.” t24’te yayınlanan bu haberin tam metni için buradaki linki tıklayabilirsiniz. 

Corona Virüsü Hangi Yüzeyde Ne Kadar Süreyle Yaşayabiliyor?

“Amerikan Ulusal Alerji ve Enfekte Hastalık Enstitüsü’nden uzmanlar corona salgınına neden olan COVID-19 virüsünün dış yüzeylerdeki yaşama süresine ilişkin bir araştırma yaptılar. Araştırma virüsün havada ve çeşitli zeminler üzerinde ne kadar süre etkili olmaya devam ettiğini ortaya koydu.

Söz konusu araştırma New England Journal of Medicine adlı bilimsel yayında yer aldı.

Yapılan testlere göre, hastalık bulunan bir kişinin hapşırması veya öksürmesi sonucu ortaya çıkan virüs içeren damlacıklar, havada 3 saat boyunca yaşamaya devam edebiliyor. Ancak buna karşın havada kalan virüslerin, 66 dakika içerisinde fonksiyonlarını yitirdikleri ortaya çıktı.

Uzmanlar buna göre 1 saat 6 dakika sonra virus partiküllerinin aktif olamadıklarını ancak yüzde 25’inin halen yaşamaya devam ettiğini tespit ettiler. 3 saatlik sürenin sonunda yaşamaya devam edebilen virus sayısı yüzde 12,5’e düşüyor.” Amerika’nın Sesi Türkçe servisinde yayınlanan haberin tamamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

Koronavirüs neden hızlı yayıldı? Hangi önlemler işe yaradı?

“İtalya’da COVID-19 salgınından en fazla etkilenen Lombardiya bölgesindeki bir anesteziyoloji uzmanı olan Dr. Maurizio Cecconi, bugün tüm dünyayı şu sözlerle uyardı:

“İlk yoğun bakım vakamız 20 Şubat’da atipik zatürre ile başvuran 30 yaşlarında herhangi bir seyahat hikayesi olmayan bir erkekti. Bunun ardından sadece 24 saat içinde test edilen 36 kişi daha pozitif sonuç aldı. İlerleyen günlerde yoğun bakım ihtiyacı olan vaka sayısı birden katlanarak ilerledi.

“Şu an bölgede 4 bini aşkın yoğun bakım ihtiyacı olan vaka varken bizim yatak kapasitemiz sadece 700-800 civarında. Üstelik bu yataklar normal zamanda neredeyse dolu. Şu anda ihtiyacı olan herkese yoğun bakım yatağı vermeye çalışıyoruz ancak ek yardım olmazsa, gelecek hastalarla birlikte yakın zamanda dizlerimizin üstüne çökeceğiz. Sakın bu salgını küçümsemeyin. Bu grip değil. Bu ciddi. Hazır olun!”

Çin’in Vuhan kentinde Ocak ayında başlayan yeni koronavirüs (SARS-CoV-2) kaynaklı salgın, 13 Mart tarihi itibariyle Türkiye’nin de içinde bulunduğu 123 ülkeye yayılmış durumda. Çin’den sonra en sert bicimde etkilenen İtalya’da 13 Mart itibari ile toplamda 17 bin 660 COVID-19 hastası bulunurken, 1.266 kişi hayatını kaybetmiş bulunuyor.

Türkiye şu an tespit edilen beş vaka ile nadir (sporadik) vakaların olduğu ülkeler kategorisinde. Bu aşamada tanı konulan kişilerin çoğunun yurtdışı seyahat öyküsü veya tanı almış kişiyle teması bulunuyor ve virüsü nereden edindikleri kolay tespit edilebiliyor.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!