ERDOĞAN – PUTİN ZİRVESİ ÖNCESİ
5 Mart 2020
BEDEN DEDİĞİNİZ NEDİR Kİ?!…
12 Mart 2020

HTŞ kucağımızda kaldı

“İdlib’de ateşkes ilan edildi, peki sürer mi? Gelinen nokta diplomasi başarısı sayılır mı, 34 şehit vermeden masaya oturulamaz mıydı? Harekatı neden Genelkurmay başkanı değil de Milli Savunma Bakanı yönetiyor? ABD ile ilişkiler ne olur? İdlib’den çekilirsek Hatay’dan olur muyuz?

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz’a göre; bunlar boş ifadeler. Esas tehlike mevcut politikaların devamı halinde ortaya çıkabilir: Hatay’da, Kilis’te nüfusun yarıdan fazlası Sünni Arap sığınmacılardan oluştuğunda, bu insanların 30-40 yıl sonra bugünkü mezhepçi yaklaşımlarının yerini ırk kökenli dar bir milliyetçilik aldığında yeni referandum talepleriyle yüz yüze gelebiliriz. “Şimdilik doğru rotaya girdik, artık zikzak yapmamamız” diyen Yavuz, rejimi Fırat’ın doğusuna göndermemiz gerektiğini söylüyor.

– Yaklaşık iki ay önce bir tweet attınız, “İdlib’te doğru olan M4 ve M5 karayollarının doğusu ve güneyinde kalan gözlem noktalarını anılan yolların batısına ve kuzeyine çekmektir. Çözüm de, olacak olan da budur… Bu kadar enerji kaybına ne gerek var?” dediniz. Geçen hafta Rusya’yla savaşa gireceğiz zannederken, sizin tavsiye ettiğiniz oldu. Türkiye taviz mi verdi?

Bence “Türkiye taviz verdi, aldı” şeklinde değerlendirmek doğru değil. Bu neticede bir dış politika adımı. Dış politika elinizdeki güçle yapılabilir. Bazen ileri adım atarsanız, bunun yanlış olduğunu görürseniz düzeltmeye çalışırsınız. Aynı bir doktorun hastasına yanlış teşhis koyması, arkasından da teşhisini düzeltmesi gibi bir şey. Taviz verdi diye bakmıyorum. mecbur kaldı diye bakmak daha uygun. Tabii Türkiye’de maalesef dış politika, iç politikaya çok fazla alet edildiği, ikisi beraber adeta bir tiyatro gibi oynandığı için zararlı sonuçlar doğuruyor. Çünkü halk bir şeye hazırlanıyor, bir süre sonra devlet bunun olmayacağını görüyor. Bu sefer halkın beklentileriyle devletin tutumu arasında bir uyumsuzluk ortaya çıkıyor. Tabii siyasi iktidarın ne dese kabul eden bir kitlesi var. Yoksa bunların her biri çelişki. Ben ülkenin çıkarına mı. değil mi diye bakarım. İktidara zarar vermiş, muhalefete fayda getirmiş diye bakmam. Benim derdim Türkiye. Bu atılan adım; büyük bir kaosun engellenmesi ve işin doğru bir rotaya sokulması açısından önemli. Her şeyin düzlüğe çıkacağı anlamına gelmez, ama bu arkasında sabırlı ve dirayetli bir şekilde durulursa yan etkileri azaltabilir.” Cumhuriyet gazetesinde yer alan röportajın devamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

 

Kazanım yok kara kedi var!

“‘Buraya gelirken amacımız ateşkes sağlamaktı. Hamdolsun bunu temin ettik’ diyen Erdoğan’ın dört maddede sıraladığı kazanımların sahada bir karşılığı yok. Uzmanlar ve uluslararası medyaya göre de zirve Ankara açısından fiyaskoyla sonuçlandı.

Moskova dönüşü uçakta gazetecilere başta İdlib olmak üzere gündeme dair açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Buraya gelirken amacımız ateşkes sağlamaktı. Hamdolsun bunu temin ettik” dedi. Erdoğan, “Ateşkes, ülkemizin sınırlarını rejim ve terör saldırılarına karşı daha korunaklı hale getiriyor. Rejimin olası ihlal ve saldırılarına karşı her an teyakkuz halinde olacağız” ifadelerini kullandı.

KARA KEDİ GİRMİŞ OLABİLİR

İdlib’deki TSK’ya ait 12 gözlem noktasının durumunun korunacağını, şimdilik herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını kaydeden Erdoğan, “Ne oldu da bu Aralık ayından itibaren Putin birden tavır değiştirdi?” şeklindeki soruya “bir yerden kara kedi girmiş olabilir” şeklinde yanıt verdi.

Erdoğan, “Rusya ile olan ilişkilerimiz hiçbir şeye benzemez. Bir taraftan savunma sanayiinde attığımız adımlar, bir taraftan nükleer enerjide attığımız adımlar, bir taraftan Türk Akımı konusunda attığımız adımlar, bir diğer taraftan turizmde attığımız adımlar… İkili ilişkilerimizin geldiği bu noktalarda bir de üçüncü ülkelerde beraber atabileceğimiz adımların planlamasını yaptığımız dönemi yaşıyoruz. Yani onun için de herhalde bir yerden şöyle kara kediler girmiş olabilir” sözleriyle yanıt verdi. Erdoğan, gazetecinin bu “kara kedi” İsrail olabilir mi? sorusuna da “Yok. O kadar zayıf değil” şeklinde yanıt verdi.” BirGün gazetesinde yer alan haberin tamamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!