LÜTFEN ÜLKEYLE BU KADAR OYNAMAYIN!
27 Şubat 2020
ERİL ENERJİ, DÜNYADA, NEDEN BU KADAR YÜKSELİŞE GEÇTİ?
5 Mart 2020

Putin: Rusya kimseyle savaşmayı planlamıyor, diğer ülkeleri bizimle çatışmaktan caydırmaya çalışıyor

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkesinin kimseyle savaşma planı olmadığını söyledi. Putin, “Nihai hedefimiz, kimsenin Rusya ile savaşmaya cesaret edememesini sağlayacak askeri teknolojiye sahip olmak” dedi.

Rus TASS haber ajansına konuşan Putin, Rusya’nın diğer ülkeleri kendileriyle çatışmaya girmekten caydırmaya çalıştığını belirtti.

Rusya’nın “eşsiz” silahlar geliştirdiğini vurgulayan Putin, dünyada “stratejik denge ve istikarı” sağlamak istediklerini vurguladı.

Putin, “Kimseyle savaşmayacağız ama öyle koşullar yaratacağız ki, kimse bizimle savaşmak istemeyecek” dedi.

Erdoğan Perşembe günü Moskova’da Putin’le görüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Perşembe günü Moskova’ya gideceği ve Putin’le bir araya geleceği açıklanmıştı.” BBC Türkçe’de 2 Mart Pazartesi yer alan haberin devamını buradan okuyabilirsiniz.

İdlib dramı

“Halep’in tahliyesi ile başlayan Astana görüşmeleri ve 4 Mayıs 2017’de imzalanan ateşkes, Türkiye ile Rusya’yı aynı kampta buluşturmadı. Aksine, görüşmelere iki ülke zıt tarafları temsil ederek katılmış, Rusya ve İran mevcut rejim’in “garantörü” olurken, Türkiye de muhalif cephenin “garantörü” olmuştu.

Aslında bir gün bu durumla karşılaşılacağı daha Aralık 2016’da belli olmuştu. O tarihte rejim güçleri Halep’e girerken Türkiye de aracı oluyor, yenilen cihadistleri sivil halkla beraber İdlib’e nakletmeyi üstleniyordu. Böylece, geçici de olsa, Rusya ve Suriye’nin işine gelen bir formül bulunmuş oldu. Türkiye sayesinde, kamuoyundaki Rusya ve Suriye aleyhtarı kampanya sona eriyor, Halep sessiz sedasız boşaltılıyordu! Cihadistler ve sivil halk bir kez İdlib’e yerleştikten sonra da teröristler silahtan arındırılacak ve barış sağlanacaktı. Zaten Erdoğan açıkça ilan etmişti: “Halep’ten 45 bin kardeşimizi kurtardık. Onları İdlib’e aldık. Gerekirse kendi topraklarımıza da alabiliriz. Dün akşam Sayın Putin’le bir görüşmem oldu. Bizlere teşekkürü oldu. Dediler ki, burada bu insanların kurtuluşunda sizin de kararlılığınız olmasaydı, el ele vermeseydik bu süreci bu şekilde bitiremezdik.” (Milliyet 24 Aralık 2016).

***

O günlerde bu “kardeş kurtarma” operasyonu, Batı’da, daha çok Türkiye’nin dış politikada “eksen değiştirmesi” ve Rusya’ya yaklaşması şeklinde algılandı. Oysa bu sadece görünüştü. Aslında Halep’in tahliyesi ile başlayan ASTANA görüşmeleri ve 4 Mayıs 2017’de imzalanan ateşkes anlaşması, Türkiye ile Rusya’yı hiç de aynı kampta buluşturmadı. Aksine, görüşmelere iki ülke zıt tarafları temsil ederek katılmış, ateşkeste Rusya ve İran mevcut rejim’in “garantörü” olurken, Türkiye de muhalif cephenin “garantörü” olmuştu. Ateşkesin uygulanması ve kalıcı barışın sağlanması için de “çatışmazlık bölgeleri” kurulacaktı. Yani çatışma ortadan kalkmıyor, sadece -o günlerde BM bölge temsilcisi Staffan de Mistura’nın dediği gibi- “Haleb’in yerini, İdlib alıyordu”. İdlib’in nüfusu daha o sıralarda iki milyona yaklaşmıştı ve bunun yarısı da “nakledilenler”den oluşuyordu. İdlib, yeni bir göç dalgasına yol açacak bir barut fıçısı haline bu koşullarda geldi.” Taner Timur’un BirGün gazetesinde 3 Mart Pazartesi günü yer alan haberinin devamını okumak için buradaki linki tıklayınız.

 

 

Dünyada koronavirüsten ölen kişi sayısı 3 bini geçti, Covid-19 ile ilgili son gelişmeler

“Çin’in Vuhan (Wuhan) eyaletinde ortaya çıkan ölümcül koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Dünya’da ölenlerin sayısı 3 bine çıkarken, vaka sayısı 89 bini geçt. iAmerika Birleşik Devletleri’nde bir kişi daha hayatını kaybetti. Fransa’daysa 30 yeni koronavirüs vakası görüldü.

Öte yandan önceki gün Çin’de koronavirüsle mücadele için 33 gündür mesai yapan Çinli doktor “aşırı çalışmaktan dolayı” hayatını kaybetti.

Adının Cong Cinşing (Zhong Jinxing) olduğu belirtilen 32 yaşındaki doktorun Çin’in güneyinde bulunan Hong Kong yakınlarındaki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nde 33 gün aralıksız mesai yaptığı ve geçtiğimiz cuma günü yaşamını yitirdiği belirtildi. Bu gelişmeyle birlikte Çin’de koronavirüsle mücadele kapsamında ölen doktor sayısı 8’e ulaştı.

Daha önce koronavirüsü dünyaya duyuran ilk kişi olan 34 yaşındaki Çinli Doktor Li Vınliyan (Li Wenliang) enfekte olması sebebiyle karantinadayken hayatını kaybetmiş bu olay birçok kesim tarafından üzüntüyle karşılanmıştı. 34 yaşındaki doktor Vınliyan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in resmi açıklamasından 3 hafta önce koronavirüs tehlikesini haber vermiş ancak bu hareketi sebebiyle Vuhan polisi tarafından sorguya çekilmişti.

Dünya’da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 3 bine çıkarken, vaka sayısı 89 bini geçti

Öte yandan dünyada koronavirüs sebebiyle ölü sayısı 3 bini aşarken, enfekte olan hasta sayısı da en az 89 bin olarak açıklandı.

Virüsün en çok görüldüğü ikinci ülke olan Güney Kore’de vaka sayısı 4 bin 212’yi geçti. Ölü sayısı ise 22’de kaldı. Çin’den sonra en çok ölümün yaşandığı İran’da ölü sayısı 54’e yükseldi.” EuroNews Türkçe servisinde 2 Mart günü yayınlanan haberin devamını buradaki linkten okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!