YENİ İNFAZ YASASI ÜZERİNE
23 Nisan 2020
IMF RAPORU VE TÜRKİYE
23 Nisan 2020

Geçtiğimiz günlerde insanın içini ısıtan bir video önüme düştü. Eminim siz de görmüşsünüzdür. Ankara’da bir hastanede görev yapan Dr. Adnan Menderes Vural Covid-19 pozitif hastasının tedaviye yanıt verdiğini görünce Michael Jackson’ın “moonwalk” dansı ile sevinç gösterisini yaptı.

Çoğumuz evlerdeyiz. Buna neden olan küçük canavara karşı verilen mücadeleyi sadece tahmin edebiliyoruz. Oysa ki tahminlerimizden veya hayal ettiğimizden çok daha üst düzeyde bir mücadele var. BBC Türkçe’de yayınlanan “Cerrahpaşa’da bir gün” çalışması buna bir örnek. https://www.youtube.com/watch?v=9RChoxPTbFQ

Doktorlarımız, hemşirelerimiz, hastane personellerimiz… Hepsi ama hepsi olağanüstü işlere imza atıyorlar. Bunu yaparken, kimi ailesini riske atmamak için otelde kalıyor, kimi rekor seviyede saatler boyu uykusuz kalıp mücadeleye devam ediyor, kimiyse COVID-19’a yakalanıp, iyileşip kaldığı yerden devam ediyor. Bu olağanüstü motivasyon, bir bakıma bizi ayakta tutan unsura dönüşüyor.

Hani hepimiz bazen bunalacak gibi oluyoruz ya, o zaman aklımıza verilen mücadeleyi getirelim. Kim bilir onlar kaç saat uykusuz ve bir de üstüne sinir harbiyle baş edip yılmadan devam ediyorlar.

Hani hepimiz akşam saatlerinde açıklanan verilere bakıp toplam yoğun bakım sayısındaki duruma bakıyoruz ya, oradaki azalmaların ne hikayelerle ortaya çıktığını düşünelim.

Hani hepimiz “plato seviyesi”ni söylüyor ve duyuyoruz ya, onların mücadelesi olmasa plato seviyesinin hiçbir anlamı olmayacağını unutmayalım.

Hani “amaç sağlık sisteminin çökmemesi” diyoruz ya, sistemin çökmemesindeki en önemli unsurun onların moral ve motivasyonunun çökmemesi olduğunu her zaman kendimize hatırlatalım.

Evde kalıp hayat kurtarıyorsak, onların mücadelesini bir nebze olsun daha rahat yapabilmeleri için; onlara nefes olabilmek için.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Yalım Dikmen’in BBC’ye söylediği sözler  aslında herşeyi özetliyor:

“Bugünler de geçecek. Bugünler geçtiğinde biz de diyeceğiz ki oradaydık ve elimizden geleni yaptık.”

Hepinize emeğiniz, olağanüstü mücadeleniz, sabrınız, iradeniz için ne kadar teşekkür etsek az.

Gerçek “süper kahraman” sizlersiniz.

mm

Sinan Reis

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler - İşletme mezunu. Hayalindeki mesleği yapan bir headhunter. Galatasaray aşığı, Mustafa Kemal Atatürk sevdalısı. Olaylara Fransız kalmamak için okuyor, yazıyor. Ülkesine "çıkmadık candan umut kesilmez" sözüyle bakanlardan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!