HAYALLERİN PEŞİNDE
30 Nisan 2020

Uzun zamandır evlerdeyiz, en azından çoğumuz. Hayatımız görünmez küçücük bir virüsün etkisi altında. Bu da karşımıza bir sürü belirsizlik çıkartıyor.

Her ne kadar eğitim uzaktan devam etse de, okulların ne zaman açılacağı, tekrar olup olmayacağı, tatil olup olmayacağı kesinleşemedi. Bir sürü yalan yanlış haber dolanıyor. Dolayısıyla kimse önünü göremiyor, şu anda lüks olan tatili planlayamıyor.

İşveren de, çalışan da, işçi de zor durumda. İşlerin nasıl düzene gireceği, tekrar eski düzene ne zaman nasıl geçileceği meçhul. Herkes borçları, ödemeleri, faturaları ne yapacağını düşünüyor. “Maaş alabilecek miyim, işimi devam ettirebilecek miyim?”… gibi düşünceler sardı herkesi. Kimse ne olacağını bilemiyor, ön göremiyor.

Evlerdeyiz. Yaratıcılığımız, ev işi ve yemek maharetlerimiz tavan yapmış durumda. Ama bu durum ne zaman sona erer bilinmez. Cafeler, gezmeler, tozmalar, seyahatler, arkadaş buluşmaları… sanki çok eskide kaldı. Ne zaman tekrar dışarıda aktivite yaparız bilen yok.

Ne kadar çok bilinmez değil mi? Bu belirsizlikle, bilinmeyen durumla nasıl başa çıkacağız? Özlediğimiz, “Vaayyy ne güzel bir hayatım varmış,” dediğimiz hayata ne zaman kavuşacağız? Özledik değil mi hepimiz o günleri?

Şu anda elimizden gelen bir şey var mı? Yok! Herhangi bir şey planlayabiliyor muyuz? Hayır. Bir tarih ön görebiliyor muyuz? Yine hayır! O zaman derin nefes al ve bırak. Gevşe ve rahatla. Bırak bunu da başkası halletsin, sen sadece bekle ve gör.

O zaman kabulden başka ne gelir elden! Dünyanın en zor duygularından biri belirsizliği kabul etmek, kontrolü bırakmak. Ama hayat, dünya nasıl da bizi eğitiyor bu konuda. Belki de en büyük korkularımızdan biri olan belirsizlikle yüz yüze kaldık. Tüm dünyayla beraber, tüm dünyayla aynı anda. Yapacak bir şey yok. Şikayet, sızlanma sadece bu enerjiyi ve zaten sıkılmış, gerilmiş halimizi daha da beter yapar.

Ama biz bu belirsizliği, kontrolü bırakmayı atlatabilirsek, başarıyla, sakin sakin, inanın hayatımıza katkısı, etkisi çok büyük olacak. Bir söz var ya “Sen plan yaparken, Tanrı sana gülümsüyordur.” İşte biz bir şeyleri kontrol ederken belki de en büyük gücü, sevgiyi, O’nun planlarını unuttuk. Zaten aslında O’na tam güvenemeyen, O’na tam teslim olamayan hep kontrol etmeye çalışır, belirsizliği belirli, planlı, programlı hale getirmeye çalışır. Çünkü içindeki güvensizlik, korku, endişe aslında hissetmesi gereken, yaşaması, hatırlaması gereken ama unuttuğu, bastırdığı, güvenmediği Yaradan’la bağlantıdan, sevgiden, güçten, güvenden maalesef daha büyüktür. Biz O’ndan uzaklaştıkça belirsizlik daha korkunç hale geliyor.

O zaman bir dur. Kendine uzaktan, o korkan haline bak, tanık ol. Neyin paniği bu? Geleceğini belirleyince ne olacak sanıyorsun? Bir dur kendine uzaktan bak. O çabana, güvensizliğine, korkan sana bak. O senin sadece geçmiş algılarının, hikâyelerinin duygusu. Bunu fark et. Bazen kontrolü bırakmak insanı o kadar rahatlatır ki! Daha önce yapmadığını yap ve dene. Kendini, geleceğini… senden daha büyük bir güce, yaratıma devret.

Şimdi yaşadığımız belirsizliği kabul edersen, olanı olmayanı kabul edersen, bu sefer “Bakalım ne olacak?” diyebilirsen, inan hayatında çığır açacaksın. Ve bir daha hiçbir belirsizlik seni yoramayacak, yıkamayacak. Hele kontrol etme, belirleme, planlama ihtiyacının altındaki nedeni, küçük seni bulursan, sen bu sınavı geçtin demektir. Gözün aydın!

mm

Yıldız Karacasoy

Çok şanslı biriyim çünkü çok severek yaptığım iki işim var. İlki özel bir üniversitede hocalık yapmak. İkincisi de bireysel gelişim, enerji ve bilinçaltı danışmanlığı yapmak. İlk işimi bilinçli seçtim ama sanırım ikincisine çekildim. Aile dizimi, regresyon, affetme ve bilinçaltı çözülme çalışmaları, yaşam koçluğu, kinesiyoloji en zevkle çalıştığım konular. Dişilik, bolluk bereket oluşturma ve bilinçaltı ise eğitimlerini ve seminerlerini verdiğim konular. 2010-2014 yılları arasında Kanal B Bizbize programında tüm bilgimi ve deneyimimi paylaştım. Artık yazılarımla da buradayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!